| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FHP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.156" (3.96mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.368" (9.35mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Board Lock |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
FHP-06-02-TM-S-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.156 TIN SMD |
In Stock: 0 $4.34304 |
![]() |
FHP-10-01-T-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.156 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.36320 |
FLE-111-01-G-DV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 22POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.42384 |
|
FLE-113-01-G-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.44400 |
|
SSM-104-S-DV-LC-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.16120 |
|
![]() |
SSM-109-L-DH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD SMD R/A |
In Stock: 0 $4.22176 |
![]() |
SSW-118-22-F-S-VS-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.40360 |
![]() |
MMS-104-02-S-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.12080 |
![]() |
MMS-104-02-SM-DV-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.12080 |
![]() |
MMS-112-02-LM-SV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.12080 |