| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini Mate® IPS1 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Positions Loaded: | 3 |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 775VAC, 1095VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SL-121-TT-19Samtec, Inc. |
CONN RCPT 21POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $4.62000 |
|
TLE-108-01-G-DV-A-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.47000 |
|
![]() |
SS-118-TT-1BSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.39000 |
![]() |
SS-118-TT-1B-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.39000 |
![]() |
SS-119-TT-1CSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.39000 |
![]() |
SS-107-G-18Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.39000 |
![]() |
SS-121-S-2Samtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.39000 |
CLM-109-02-G-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.03151 |
|
CLM-113-02-F-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 26POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.03152 |
|
CLP-112-02-G-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.06081 |