| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SL |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 13 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | - |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
IPS1-103-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $4.27000 |
![]() |
SS-116-T-2-LSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $4.32000 |
![]() |
SSW-117-02-F-D-RA-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 34POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $3.29664 |
![]() |
SMM-112-02-S-S-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.27948 |
CLP-115-02-F-D-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $3.04616 |
|
CLT-115-02-G-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $2.98758 |
|
CLT-109-02-L-D-BE-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 18POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.44406 |
|
CLM-107-02-G-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.43289 |
|
CLM-107-02-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.43289 |
|
CLE-110-01-G-DV-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.031 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.53899 |