| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Positions Loaded: | 5 |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.157" (4.00mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.9A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MMS-105-02-L-DV-10Samtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.07000 |
![]() |
MMS-105-02-L-DV-MSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.07000 |
![]() |
MMS-111-02-LM-SVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 11POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.14000 |
![]() |
MMS-113-02-F-SVSamtec, Inc. |
CONN RCPT 13POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.14000 |
![]() |
SMM-106-02-F-D-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.19000 |
HLE-104-02-S-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.42000 |
|
HLE-104-02-SM-DV-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $4.42000 |
|
HLE-106-02-F-DV-BE-A-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.39000 |
|
HLE-108-02-F-DV-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.39000 |
|
HLE-108-02-F-DV-BE-LCSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $4.39000 |