| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 10 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.335" (8.51mm) |
| Contact Length - Post: | 0.104" (2.64mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESW-104-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 82 $1.32000 |
![]() |
ESQ-104-13-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 81 $1.29000 |
BCS-106-T-S-PESamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.23108 |
|
BCS-106-T-S-TESamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.23108 |
|
BCS-105-T-S-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $1.17767 |
|
CLP-103-02-LM-D-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.01050 |
|
CLT-104-02-F-D-BE-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.99586 |
|
SSM-104-L-SV-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.18423 |
|
CES-106-02-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.19982 |
|
SMM-102-02-S-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.99990 |