| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.535" (13.60mm) |
| Contact Length - Post: | 0.190" (4.83mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 550VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESW-101-23-G-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 1POS GOLD PCB |
In Stock: 81 $1.23000 |
![]() |
ESW-104-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 81 $1.23000 |
SSQ-104-02-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.93000 |
|
![]() |
SSM-104-TM-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN SMD R/A |
In Stock: 0 $1.14536 |
![]() |
SMM-102-02-F-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.14536 |
CLP-105-02-LM-S-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 5POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.93450 |
|
![]() |
SSW-107-01-T-D-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.27260 |
![]() |
SFC-102-T2-F-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.21958 |
![]() |
SFC-102-T2-F-D-K-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $1.21958 |
CLP-103-02-F-D-BE-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 6POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.95193 |