| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ESS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.173" (4.40mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESW-101-33-L-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 1POS GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SSW-101-01-G-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 1POS GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-101-01-T-Q-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS TIN PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-102-21-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-103-02-L-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
SSW-103-06-F-S-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
SSW-104-01-FM-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-104-01-T-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-104-01-TM-PSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.11000 |
![]() |
SSW-105-02-T-S-LLSamtec, Inc. |
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.08000 |