| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | 405VAC, 572VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSW-105-01-T-D-NSamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $1.04282 |
SLW-104-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.80000 |
|
CLM-102-02-F-D-BE-TRSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 0 $0.82012 |
|
![]() |
ESW-101-12-G-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 1POS GOLD PCB |
In Stock: 100 $1.08000 |
![]() |
ESW-102-12-L-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 2POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 93 $1.08000 |
![]() |
ESW-102-33-F-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 2POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 91 $1.08000 |
![]() |
ESQ-103-13-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 85 $1.03000 |
CES-103-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.81000 |
|
SSA-105-W-TSamtec, Inc. |
CONN RCPT 5POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $0.81000 |
|
BCS-104-T-S-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $1.04537 |