| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SSW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 5 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.095" (2.41mm) |
| Contact Length - Post: | 0.300" (7.62mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 5.7A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SSQ-101-01-T-QSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS TIN PCB |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SSQ-101-04-T-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS TIN PCB |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SSQ-101-21-G-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 1POS GOLD PCB |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
SSQ-102-02-L-S-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SSQ-102-04-F-S-RASamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB R/A |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SS-104-TT-1CSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
SS-104-TT-1C-NSamtec, Inc. |
SOCKET STRIPS |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
SLM-105-01-F-SSamtec, Inc. |
.050 MICRO STRIPS |
In Stock: 0 $1.05000 |
![]() |
SD-102-T-2-NSamtec, Inc. |
.100" DOUBLE ROW SCREW MACHINE S |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
SMH-103-02-T-SSamtec, Inc. |
.100" HORIZONTAL SURFACE MOUNT S |
In Stock: 0 $1.05000 |