| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CLP |
| Package: | Bag |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle, Bottom Entry |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 4 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.084" (2.14mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.3A per Contact |
| Voltage Rating: | 240VAC, 330VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESW-103-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 87 $1.05000 |
![]() |
ESW-103-33-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 3POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 85 $1.05000 |
SSQ-103-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.78000 |
|
SSW-102-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.78000 |
|
BCS-102-T-S-HESamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB R/A |
In Stock: 0 $0.91000 |
|
BCS-102-T-S-PE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 2POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $0.88000 |
|
![]() |
BCS-101-L-S-DE-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 1POS GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.88000 |
CES-102-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.91000 |
|
CES-102-02-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 0 $0.91000 |
|
![]() |
ESQ-102-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN SOCKET 2POS 0.1 TIN PCB |
In Stock: 0 $0.91000 |