| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Receptacle |
| Contact Type: | Forked |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 3.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CLP-107-02-L-D-BESamtec, Inc. |
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 49 $2.95000 |
|
SQT-110-03-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD PCB |
In Stock: 96 $3.03000 |
|
CLM-108-02-F-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.039 GOLD SMD |
In Stock: 72 $3.03000 |
|
SSW-112-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 83 $3.06000 |
|
CES-110-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 57 $3.06000 |
|
HLE-105-02-L-DV-BE-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD SMD |
In Stock: 52 $3.08000 |
|
SFMC-104-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN RCPT 8POS 0.05 GOLD PCB |
In Stock: 70 $3.11000 |
|
FLE-110-01-G-DV-KSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.05 GOLD SMD |
In Stock: 33 $3.13000 |
|
CLT-108-02-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN RCPT 16POS 0.079 GOLD SMD |
In Stock: 90 $3.16000 |
|
SSQ-120-03-F-SSamtec, Inc. |
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB |
In Stock: 62 $3.16000 |