| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FWS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.180" (4.57mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 11.4A per Contact |
| Voltage Rating: | 500VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
LCW-106-08-G-S-230-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.29000 |
![]() |
TSW-112-14-F-SSamtec, Inc. |
CONN HDR T/H .025" SQUARE P |
In Stock: 0 $1.32000 |
![]() |
HTST-104-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.30796 |
![]() |
TSS-104-05-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.29028 |
![]() |
TSS-106-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.27260 |
![]() |
TSS-112-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.27260 |
![]() |
TST-106-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.27260 |
![]() |
HTSS-103-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.30796 |
TSW-111-14-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.01000 |
|
![]() |
TSM-104-01-T-SH-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.28573 |