| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 12 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSM-103-01-F-DH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.20896 |
![]() |
TSM-104-02-L-SH-A-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.11353 |
![]() |
TFC-102-01-F-D-RASamtec, Inc. |
.050 X .050 TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $1.30796 |
![]() |
TFC-102-02-F-D-ASamtec, Inc. |
.050 X .050 TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $1.30796 |
![]() |
TSS-107-04-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 7POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.27260 |
![]() |
TST-102-02-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.25492 |
![]() |
TST-104-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.25492 |
TSM-102-01-L-SV-A-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.17058 |
|
TSW-117-07-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM |
In Stock: 98 $0.99000 |
|
TSW-111-07-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.99000 |