| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LCW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 1 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Friction Lock |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.100" (2.54mm) |
| Overall Contact Length: | 0.430" (10.92mm) |
| Insulation Height: | 0.310" (7.87mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MMT-105-02-T-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 5POS 2MM |
In Stock: 0 $1.25492 |
![]() |
MMT-105-02-TM-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 5POS 2MM |
In Stock: 0 $1.25492 |
![]() |
HTST-102-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.25492 |
![]() |
TSS-103-01-F-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.23724 |
![]() |
TSS-106-04-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.23724 |
![]() |
TSS-110-03-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.23724 |
![]() |
TST-103-01-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.23724 |
![]() |
TST-105-04-T-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.21958 |
TSM-107-01-T-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.27257 |
|
FTM-102-02-L-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1MM |
In Stock: 0 $1.23016 |