| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 7 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-105-02-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 10POS |
In Stock: 279 $1.03000 |
![]() |
TSW-204-08-L-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 4POS |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MMT-103-01-T-SH-LC-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2MM |
In Stock: 0 $1.00748 |
![]() |
TSS-106-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.02516 |
![]() |
TST-106-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.02516 |
TSM-102-01-T-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.08000 |
|
BDL-102-T-FSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.14000 |
|
TSW-110-14-F-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.11000 |
|
![]() |
TSM-103-02-F-DHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.08000 |
![]() |
BBS-101-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 1POS |
In Stock: 0 $0.82000 |