| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | 0.710" (18.03mm) |
| Overall Contact Length: | 1.130" (28.70mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MMT-102-02-LM-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2MM |
In Stock: 0 $1.05000 |
|
![]() |
MTSW-102-07-L-T-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-103-07-G-D-195Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-103-07-G-D-210Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-103-08-G-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-103-08-T-T-138-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 9POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-103-22-L-D-275-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-106-07-G-S-130Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-108-11-T-S-630-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
MTSW-202-21-G-S-1005-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS 5.08MM |
In Stock: 0 $1.03000 |