| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HPM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.830" (21.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.161" (4.09mm) |
| Overall Contact Length: | 1.091" (27.71mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 13.2A |
| Voltage Rating: | 850VAC, 1200VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-204-14-F-SSamtec, Inc. |
CONN HDR T/H .025" SQUARE P |
In Stock: 0 $0.88000 |
![]() |
TSS-104-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.95444 |
![]() |
TSS-106-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97212 |
![]() |
TST-102-02-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.95444 |
![]() |
TST-104-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.95444 |
![]() |
TST-105-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97212 |
![]() |
TST-106-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97212 |
TMM-104-01-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2MM |
In Stock: 1 $0.79000 |
|
TSW-111-05-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.79000 |
|
TSW-112-14-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.79000 |