| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
BBS-104-T-BSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97571 |
TSW-112-07-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.77000 |
|
![]() |
FTMH-102-03-L-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1MM |
In Stock: 0 $0.77000 |
TMM-108-01-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2MM |
In Stock: 0 $0.77000 |
|
![]() |
TSW-202-08-TM-Q-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 0 $0.91000 |
![]() |
TSW-202-26-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 2POS |
In Stock: 0 $0.88000 |
FTM-102-02-F-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1MM |
In Stock: 0 $1.02208 |
|
FTM-102-03-F-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1MM |
In Stock: 0 $1.02208 |
|
TSM-102-01-F-DV-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.02208 |
|
TSM-102-01-F-SH-A-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97768 |