| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.065" (1.65mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.189" (4.80mm) |
| Insulation Height: | 0.034" (0.86mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSM-102-01-T-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |
![]() |
TSM-102-01-T-SH-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |
![]() |
TSM-102-02-T-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |
![]() |
TSM-102-03-T-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.97000 |
TSM-102-04-S-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.05000 |
|
TSM-102-04-SM-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.05000 |
|
![]() |
TSM-103-03-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.00000 |
![]() |
TSM-103-05-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.03000 |
![]() |
TSM-105-02-T-SV-001Samtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.00000 |
![]() |
TSM-102-01-TM-SH-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.94000 |