| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.098" (2.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TMS-108-02-T-SSamtec, Inc. |
.050" (1.27MM) MICRO HEADER |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
LCW-106-07-L-S-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.88000 |
![]() |
MTLW-102-07-H-S-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.74000 |
![]() |
TSW-204-07-F-SSamtec, Inc. |
CONN HDR T/H .025" SQUARE P |
In Stock: 0 $0.88000 |
![]() |
FTR-105-02-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 5POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.93326 |
![]() |
MMT-102-01-F-SH-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2MM |
In Stock: 0 $0.91910 |
![]() |
MMT-102-01-F-SH-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2MM |
In Stock: 0 $0.91910 |
TSM-110-04-T-SV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.98978 |
|
TSM-102-01-L-SH-A-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.92920 |
|
![]() |
FTR-103-02-L-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.97768 |