| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HPM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | 0.180" (4.57mm) |
| Overall Contact Length: | 0.430" (10.92mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 850VAC, 1200VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-202-14-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR T/H .025" SQUARE P |
In Stock: 0 $0.82000 |
TSM-103-03-T-SH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.91104 |
|
TSM-108-01-T-SV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 8POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.93328 |
|
![]() |
FTR-102-01-G-D-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.88880 |
![]() |
FTR-104-01-L-S-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.93328 |
![]() |
FTR-108-02-T-S-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 8POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.91104 |
![]() |
TSM-102-01-F-SH-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.88880 |
![]() |
TSM-102-02-F-DH-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.91104 |
![]() |
TSM-102-02-F-SV-A-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.88880 |
TSM-102-02-L-DV-001-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.93328 |