| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 6 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.150" (3.81mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-103-07-H-S-175Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
MTSW-103-09-F-D-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
MTSW-103-09-F-D-496Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
MTSW-103-09-F-D-530Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
MTSW-104-10-G-S-550Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
MTSW-105-07-G-S-024Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
MTSW-105-07-G-S-100Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
MTSW-105-11-F-S-515-NASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
MTSW-105-22-F-S-440-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
MTSW-105-23-T-S-230-002Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.82000 |