| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FWS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.318" (8.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.180" (4.57mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 11.4A per Contact |
| Voltage Rating: | 500VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
FTR-102-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
FTR-102-57-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
FTR-103-51-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
FTR-103-52-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
FTR-104-03-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.85000 |
![]() |
FTR-103-52-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 3POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
FTR-105-52-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 5POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.82000 |
![]() |
FTS-102-01-L-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.91000 |
![]() |
FTS-102-02-L-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.91000 |
![]() |
FTS-102-03-L-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 1.27MM |
In Stock: 0 $0.91000 |