LCW-108-08-T-S-300
LCW-108-08-T-S-300
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
LCW-108-08-T-S-300
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Category
Connectors, Interconnects
Family
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Type Description
Series:LCW
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:8
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 1 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Friction Lock
Contact Length - Mating:0.300" (7.62mm)
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.310" (7.87mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A