MTSW-106-08-F-S-260
MTSW-106-08-F-S-260
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTSW-106-08-F-S-260
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:0.170" (4.32mm)
Overall Contact Length:0.530" (13.46mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A