| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-102-01-TM-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.48784 |
|
![]() |
TSM-102-02-F-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.48784 |
TSM-102-02-T-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.48784 |
|
![]() |
TSM-102-03-LM-SV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.48784 |
![]() |
TMM-103-01-T-S-SM-TRSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $0.48784 |
![]() |
TSM-102-04-T-SH-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.42016 |
TSM-102-03-T-DV-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.51104 |
|
![]() |
TMM-103-06-T-S-SM-TRSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $0.53432 |
TSW-102-08-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
|
TMM-101-02-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS |
In Stock: 0 $0.48000 |