| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | - |
| Number of Positions: | 2 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.830" (21.08mm) |
| Contact Length - Post: | 0.200" (5.08mm) |
| Overall Contact Length: | 1.130" (28.70mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-102-10-F-S-470-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
![]() |
MTSW-102-10-F-S-530-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
![]() |
MTSW-102-10-L-S-560Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-102-12-F-S-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
![]() |
MTSW-102-13-F-S-950Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-125Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-135Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-137Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-175Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |