| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | - |
| Number of Positions: | 1 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.105" (2.67mm) |
| Contact Length - Post: | 0.135" (3.43mm) |
| Overall Contact Length: | 0.300" (7.62mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-103-02-TM-SSamtec, Inc. |
.050" X .100" HIGH-TEMP THROUGH- |
In Stock: 0 $0.33000 |
![]() |
TSM-103-03-T-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.43632 |
![]() |
MTSW-103-07-F-S-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
TSW-103-06-F-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TSM-102-01-TM-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
|
![]() |
TSM-102-02-F-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
TSM-102-03-F-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
TSM-102-03-T-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.45000 |
![]() |
TSM-102-04-F-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41000 |
![]() |
TMM-102-01-F-S-RESamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 0 $0.42000 |