| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FWJ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | - |
| Number of Positions: | 1 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.809" (20.55mm) |
| Contact Length - Post: | 0.156" (3.96mm) |
| Overall Contact Length: | 1.090" (27.69mm) |
| Insulation Height: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 600VAC, 845VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-103-22-T-S-404Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.37000 |
TSM-102-01-T-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.39488 |
|
TSM-102-01-TM-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.39488 |
|
![]() |
TSM-102-02-T-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.39488 |
![]() |
TSM-102-04-T-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.39488 |
![]() |
TSM-102-04-TM-SH-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.39488 |
TSW-101-05-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 2POS |
In Stock: 0 $0.31000 |
|
TSW-101-08-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS |
In Stock: 0 $0.31000 |
|
TSW-104-23-T-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.31000 |
|
TSM-104-04-T-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 4POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.41211 |