| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Mini Mate® IPL1 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 3 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Locking Ramp |
| Contact Length - Mating: | 0.215" (5.46mm) |
| Contact Length - Post: | 0.085" (2.16mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 675VAC, 954VDC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TFML-105-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 1.27MM |
In Stock: 22 $2.70000 |
|
IPT1-105-01-L-D-VSSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.70000 |
|
![]() |
LTMM-104-02-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 8POS 2MM |
In Stock: 8 $2.90000 |
TSM-107-01-S-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.93000 |
|
IPT1-105-04-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 5 $3.21000 |
|
![]() |
MTLW-110-05-G-D-185Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
In Stock: 200 $3.28000 |
![]() |
ZST-110-09-LM-D-1320Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 22POS |
In Stock: 0 $3.43000 |
FTSH-110-03-F-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 0 $3.41000 |
|
FTR-110-51-L-D-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 0 $3.54000 |
|
TSM-125-01-T-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM |
In Stock: 18 $3.56000 |