| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-110-04-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 30 $3.91000 |
|
IPT1-115-01-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 0 $3.91000 |
|
TMMH-119-01-T-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 57POS 2MM |
In Stock: 65 $3.91000 |
|
TFM-107-01-L-D-RE2-WTSamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM |
In Stock: 19 $3.94000 |
|
EHF-105-01-L-D-SM-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM |
In Stock: 1 $4.45000 |
|
FTSH-107-01-S-D-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 1.27MM |
In Stock: 4 $4.09000 |
|
FTSH-110-02-L-DHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.27MM |
In Stock: 16 $4.12000 |
|
TFML-107-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 14POS 1.27MM |
In Stock: 87 $4.14000 |
|
IPL1-102-01-S-S-RA-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM |
In Stock: 0 $4.14000 |
|
TSS-112-04-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM |
In Stock: 12 $4.24000 |