| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 80 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.244" (6.20mm) |
| Insulation Height: | 0.034" (0.86mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-140-08-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.94000 |
![]() |
MTSW-140-10-L-D-430Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.83000 |
![]() |
MTSW-140-10-L-D-570Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.83000 |
![]() |
MTSW-140-10-L-D-650Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.83000 |
![]() |
TSW-140-30-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 83 $11.17000 |
![]() |
TSW-139-21-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 78POS |
In Stock: 77 $10.71000 |
![]() |
HTSW-128-05-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM |
In Stock: 76 $10.94000 |
![]() |
HTMS-135-02-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 72 $10.04000 |
![]() |
TSW-150-11-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 100POS |
In Stock: 68 $11.17000 |
![]() |
TSW-120-16-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 65 $10.11000 |