| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 46 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-121-03-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 83 $10.45000 |
![]() |
MTMS-144-25-G-S-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 44POS |
In Stock: 74 $10.55000 |
![]() |
HTMS-133-51-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 72 $10.01000 |
![]() |
MTMS-135-02-G-D-100Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 70POS |
In Stock: 72 $10.08000 |
![]() |
TSW-117-08-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 51POS |
In Stock: 65 $10.08000 |
![]() |
TMMH-135-01-L-D-ESSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 59 $10.96000 |
![]() |
TSW-136-12-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 108POS |
In Stock: 55 $10.52000 |
![]() |
MTSW-130-10-G-D-510-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 60POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.78000 |
![]() |
MTSW-132-22-G-D-180-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.34000 |
![]() |
MTSW-132-22-G-D-240-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 64POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.34000 |