| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.450" (11.43mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-130-03-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 13POS |
In Stock: 51 $10.01000 |
TSW-134-08-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM |
In Stock: 429 $11.08000 |
|
TMM-136-01-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 36POS 2MM |
In Stock: 197 $11.48000 |
|
![]() |
TSW-134-12-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 68POS |
In Stock: 98 $11.08000 |
![]() |
FTE-121-01-G-DV-ESSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 42POS 0.8MM |
In Stock: 97 $11.06000 |
![]() |
HMTMS-122-59-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 44POS |
In Stock: 97 $10.71000 |
![]() |
MTSW-136-12-L-D-840Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 83 $10.73000 |
![]() |
HTMS-120-03-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 83 $10.41000 |
![]() |
HTSW-136-05-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 82 $10.85000 |
![]() |
FTE-120-01-G-DV-ES-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM |
In Stock: 76 $11.03000 |