| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.460" (11.68mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTLW-135-07-L-D-265Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 70POS |
In Stock: 85 $10.45000 |
TSM-122-01-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 44POS 2.54MM |
In Stock: 84 $10.69000 |
|
![]() |
HTSW-125-30-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 81 $10.27000 |
![]() |
HTSW-216-07-G-QSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 5.08MM |
In Stock: 67 $10.29000 |
![]() |
TSW-122-08-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 66POS |
In Stock: 65 $9.90000 |
TSM-138-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 76POS 2.54MM |
In Stock: 62 $10.73000 |
|
![]() |
MTSW-126-27-G-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 98 $10.57000 |
![]() |
MTMM-133-03-L-D-140Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 90 $11.13000 |
![]() |
MTSW-136-27-S-S-670-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM |
In Stock: 86 $10.62000 |
![]() |
HMTSW-125-07-S-D-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.57000 |