| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.199" (5.05mm) |
| Insulation Height: | 0.034" (0.86mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | End Shrouds |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HTSW-134-08-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 68POS 2.54MM |
In Stock: 47 $10.22000 |
|
![]() |
HTSW-136-05-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.69000 |
![]() |
HTSW-136-06-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.69000 |
TFM-120-02-S-D-A-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM |
In Stock: 70 $8.07000 |
|
![]() |
HTSW-150-22-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 100POS 2.54MM |
In Stock: 58 $10.69000 |
![]() |
MTSW-136-07-G-D-130-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.57000 |
![]() |
TSW-131-30-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 62POS |
In Stock: 98 $10.48000 |
![]() |
MTMM-129-07-L-D-248Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 58POS |
In Stock: 90 $10.64000 |
![]() |
HTMS-140-54-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 89 $9.87000 |
![]() |
MTLW-120-22-S-D-330Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.48000 |