| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.118" (3.00mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.255" (6.48mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
HTSW-138-07-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM |
In Stock: 90 $10.13000 |
|
![]() |
HTMS-120-53-S-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 78 $9.73000 |
![]() |
MTSW-120-11-S-D-530-LASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM |
In Stock: 73 $10.01000 |
![]() |
HTMS-122-52-G-D-SM-PSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 64 $9.69000 |
![]() |
MTSW-136-09-L-D-325-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.04000 |
![]() |
MTSW-136-09-L-D-375-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.04000 |
![]() |
MTSW-136-09-L-D-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 53 $10.04000 |
![]() |
HTMS-140-01-S-S-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 14POS |
In Stock: 49 $9.76000 |
![]() |
HMTSW-132-24-G-D-305Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $10.06000 |
![]() |
HMTSW-132-24-G-D-230Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 100 $10.06000 |