| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 54 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.472" (12.00mm) |
| Contact Length - Post: | 0.858" (21.79mm) |
| Overall Contact Length: | 1.430" (36.32mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-125-08-S-D-008-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 96 $9.90000 |
![]() |
TSW-116-08-S-T-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 96 $9.64000 |
![]() |
MTSW-125-12-G-D-500-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 92 $9.90000 |
![]() |
MTSW-125-12-G-D-730-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 92 $9.90000 |
![]() |
TSW-120-25-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 65 $9.66000 |
![]() |
TSM-138-04-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 76POS 2.54MM |
In Stock: 62 $10.50000 |
![]() |
TSW-210-25-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 30POS |
In Stock: 55 $9.66000 |
![]() |
TSW-213-08-L-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 39POS |
In Stock: 47 $9.66000 |
![]() |
HTSW-136-09-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 72POS 2.54MM |
In Stock: 43 $10.04000 |
TMM-140-01-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2MM |
In Stock: 340 $10.62000 |