| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions: | 54 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.540" (13.72mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-140-11-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 87 $10.17000 |
![]() |
MTLW-134-07-L-D-245Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.15000 |
![]() |
TSW-126-13-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 52POS |
In Stock: 50 $10.17000 |
![]() |
MTSW-132-28-L-D-091Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 98 $9.87000 |
![]() |
MTSW-132-28-L-D-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 98 $9.87000 |
![]() |
MTMM-140-14-T-D-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.38000 |
![]() |
MTMM-140-14-T-D-350Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 80POS 2MM |
In Stock: 92 $10.38000 |
TSM-137-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 74POS 2.54MM |
In Stock: 62 $10.48000 |
|
![]() |
TSW-225-05-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 75POS |
In Stock: 56 $9.62000 |
TSM-136-01-L-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM |
In Stock: 52 $10.41000 |