| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 100 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.200" (5.08mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.319" (8.10mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-135-09-L-D-390-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.76000 |
![]() |
MTSW-135-09-L-D-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 70POS 2.54MM |
In Stock: 53 $9.76000 |
![]() |
TSW-140-16-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 80POS |
In Stock: 53 $10.08000 |
![]() |
HTMS-130-02-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 51 $9.48000 |
![]() |
TSW-115-22-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 92 $9.55000 |
![]() |
TSW-115-25-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 92 $9.55000 |
![]() |
MTMS-150-25-G-S-125Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 50POS |
In Stock: 89 $9.59000 |
![]() |
MTMS-150-53-G-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 50POS |
In Stock: 89 $9.57000 |
![]() |
MTLW-133-08-L-D-271Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM |
In Stock: 85 $10.11000 |
![]() |
HTMS-125-01-S-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 82 $9.50000 |