| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 98 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.807" (20.50mm) |
| Contact Length - Post: | 0.123" (3.12mm) |
| Overall Contact Length: | 1.030" (26.16mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
FTE-116-01-G-DV-ES-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 0.8MM |
In Stock: 78 $9.87000 |
![]() |
HTMS-127-51-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 73 $9.29000 |
![]() |
HMTSW-132-08-G-D-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $9.59000 |
![]() |
HMTSW-132-08-G-D-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $9.59000 |
![]() |
HMTSW-132-08-G-D-315Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $9.59000 |
![]() |
HMTSW-132-08-G-D-320Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $9.59000 |
![]() |
HMTSW-132-08-G-D-340Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 100 $9.59000 |
![]() |
HTMS-120-59-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 100 $9.32000 |
![]() |
MTMS-120-56-G-D-190-039Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 94 $9.36000 |
![]() |
MTMS-120-56-G-D-190-040Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 94 $9.36000 |