| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 46 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.150" (3.81mm) |
| Contact Length - Post: | 0.080" (2.03mm) |
| Overall Contact Length: | 0.330" (8.38mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-118-12-S-D-730-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM |
In Stock: 92 $9.38000 |
![]() |
HTSW-132-05-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 90 $9.50000 |
![]() |
TSW-136-12-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 72POS |
In Stock: 83 $9.71000 |
![]() |
TSW-136-19-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 72POS |
In Stock: 83 $9.71000 |
![]() |
MTSW-138-22-L-D-415-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM |
In Stock: 82 $9.38000 |
![]() |
HTMS-125-01-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 82 $9.13000 |
![]() |
FTE-115-01-G-DV-ES-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 0.8MM |
In Stock: 78 $9.66000 |
![]() |
HTMS-130-51-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 72 $9.11000 |
![]() |
HTSW-122-25-S-D-LASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 44POS 2.54MM |
In Stock: 68 $9.50000 |
TSM-135-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 70POS 2.54MM |
In Stock: 62 $9.94000 |