| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.565" (14.35mm) |
| Overall Contact Length: | 0.930" (23.62mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTMH-118-02-FM-DH-KSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 36POS 1MM |
In Stock: 143 $6.16000 |
|
![]() |
MTSW-140-21-G-S-1200Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 143 $6.16000 |
![]() |
TSW-220-20-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 20POS |
In Stock: 140 $6.16000 |
![]() |
TSW-225-20-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 25POS |
In Stock: 140 $6.16000 |
![]() |
HTSW-120-25-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 133 $6.16000 |
![]() |
HTSW-120-25-SM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 133 $6.16000 |
![]() |
HTMS-150-02-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 127 $6.16000 |
![]() |
MTMM-128-08-G-S-175Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $6.16000 |
![]() |
MTMM-128-09-G-S-330Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $6.16000 |
![]() |
MTMS-120-53-L-D-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 109 $6.16000 |