| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HTST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.115" (2.92mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTST-117-01-SM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 114 $6.11000 |
![]() |
MTLW-125-24-S-S-265Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM |
In Stock: 113 $6.11000 |
TSM-117-01-S-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 111 $6.11000 |
|
![]() |
TSW-112-12-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 111 $6.11000 |
![]() |
HTMS-113-03-S-D-RA-026Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 110 $6.11000 |
![]() |
MTMS-120-54-L-D-335Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 40POS |
In Stock: 109 $6.11000 |
![]() |
TSW-206-08-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 18POS |
In Stock: 109 $6.11000 |
![]() |
MTSW-130-22-L-D-290Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM |
In Stock: 108 $6.11000 |
![]() |
MTSW-130-22-L-D-350Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM |
In Stock: 108 $6.11000 |
![]() |
MTSW-130-22-L-D-385Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM |
In Stock: 108 $6.11000 |