| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.391" (9.93mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.594" (15.09mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-120-11-L-D-377Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 40POS |
In Stock: 177 $6.11000 |
![]() |
MTLW-115-23-S-D-263Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 167 $6.11000 |
TSM-117-01-SM-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 163 $8.36000 |
|
![]() |
TSW-125-22-G-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 159 $6.11000 |
![]() |
MTLW-128-07-S-S-190Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM |
In Stock: 158 $6.11000 |
![]() |
HTSW-124-09-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.11000 |
![]() |
HTSW-124-15-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.11000 |
![]() |
HTSW-125-09-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.11000 |
![]() |
HTSW-125-15-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.11000 |
![]() |
HTSW-125-16-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.11000 |