| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.300" (7.62mm) |
| Overall Contact Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | Varies by Wire Gauge |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-125-25-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 153 $6.09000 |
![]() |
TSS-115-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 149 $6.09000 |
![]() |
MTLW-130-10-G-S-720Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 146 $6.08000 |
![]() |
HTSW-118-29-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $6.09000 |
![]() |
TSW-118-14-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 54POS |
In Stock: 142 $6.08000 |
TSM-127-02-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 54POS 2.54MM |
In Stock: 141 $6.09000 |
|
![]() |
HMTSW-122-09-G-D-540-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 140 $6.08000 |
![]() |
HTSW-119-22-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 133 $6.09000 |
HTSW-150-21-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 132 $6.09000 |
|
HTSW-120-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 125 $6.09000 |