| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.168" (4.27mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TSM-116-01-S-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 173 $6.03000 |
|
![]() |
TSW-213-05-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 26POS |
In Stock: 172 $6.03000 |
![]() |
HMTSW-124-08-G-D-225Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 166 $6.03000 |
![]() |
HMTSW-124-08-G-D-229Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 166 $6.03000 |
![]() |
TSW-222-07-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 22POS |
In Stock: 163 $6.03000 |
![]() |
MTSW-118-22-L-T-380Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM |
In Stock: 161 $6.03000 |
![]() |
TSW-117-21-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 34POS |
In Stock: 160 $6.03000 |
![]() |
TMM-122-01-L-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 152 $6.03000 |
![]() |
TMM-122-01-LM-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 152 $6.03000 |
TSM-116-01-S-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 151 $6.03000 |