| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.340" (8.64mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-121-07-L-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 63POS |
In Stock: 433 $5.96000 |
![]() |
TSW-132-15-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 429 $5.96000 |
![]() |
TSW-132-16-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 429 $5.96000 |
![]() |
TSW-122-08-S-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 419 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-285Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-530Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-550Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-565Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |
![]() |
MTSW-150-10-T-D-610Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 350 $5.96000 |