| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 64 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.135" (3.43mm) |
| Contact Length - Post: | 0.195" (4.95mm) |
| Overall Contact Length: | 0.430" (10.92mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-132-07-L-D-170Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.93000 |
![]() |
MTSW-132-07-L-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.93000 |
TSM-116-01-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 180 $5.93000 |
|
![]() |
MTMM-122-02-L-D-085Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $5.93000 |
![]() |
MTMM-122-04-L-D-157Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $5.93000 |
![]() |
MTMM-122-02-L-D-125Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 44POS |
In Stock: 177 $5.93000 |
TSM-115-03-S-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM |
In Stock: 174 $5.93000 |
|
![]() |
HTMS-150-01-L-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 164 $5.93000 |
![]() |
TSW-216-08-L-D-002Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 163 $5.93000 |
![]() |
TSW-122-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 160 $5.93000 |