| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 4 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.205" (5.21mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-140-15-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 243 $5.93000 |
![]() |
MTSW-115-24-G-T-225Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.93000 |
![]() |
MTSW-115-24-G-T-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.93000 |
![]() |
MTSW-115-24-G-T-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.93000 |
![]() |
MTSW-115-24-G-T-276Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.93000 |
![]() |
TSW-115-16-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 238 $5.93000 |
TSM-128-02-L-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 56POS 2.54MM |
In Stock: 237 $5.93000 |
|
![]() |
TSW-115-15-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 210 $5.93000 |
![]() |
TSW-120-16-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 210 $5.93000 |
![]() |
MTSW-132-07-L-D-007Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.93000 |